vichan - en to pt_BR translation catalogue (332 entries)

en: %d result in | %d results in
pt_BR[0]: %d resultado em
pt_BR[1]: %d resultados em

en: (For file deletion.)
pt_BR: (Para excluir arquivos)

en: (No news to show.)
pt_BR: (Sem noticias para mostrar.)

en: (Search is case-insensitive and based on keywords. To match exact phrases, use "quotes". Use an asterisk (*) for wildcard.)
pt_BR: (A pesquisa não diferencia maiúsculas de minusculas, é baseado em palavras chave. Use "aspas" para procurar frases exatas e Use asterisco (*) como coringa.)

en: (or subnet)
pt_BR: (ou subnet)

en: 1 image reply | %count% image replies
pt_BR[0]: 1 resposta com imagem
pt_BR[1]: %count% respostas com imagem

en: 1 post | %count% posts
pt_BR[0]: 1 mensagem
pt_BR[1]: %count% mensagens

en: 1 reply | %count% replies
pt_BR[0]: 1 resposta
pt_BR[1]: %count% respostas

en: Action
pt_BR: Ação

en: Actions
pt_BR: Ações

en: Active
pt_BR: Ativo

en: Administration
pt_BR: Administração

en: All boards
pt_BR: Todas as boards

en: All trademarks, copyrights, comments, and images on this page are owned by and are the responsibility of their respective parties.
pt_BR: Todas as marcas, registros de copyright, comentários e imagens nesta pagina pertencem e são responsabilidade de seus respectivos donos.

en: Allow thread to be bumped
pt_BR: Retirar limite de bump

en: An error has occured.
pt_BR: Um erro ocorreu.

en: Appeal reason
pt_BR: Motivo de apelo

en: Appeal time
pt_BR: Tempo de apelo

en: Are you sure you want to delete all posts by this IP address, across all boards?
pt_BR: Tem certeza que quer deletar todos os posts deste IP em todas as boards?

en: Are you sure you want to delete all posts by this IP address?
pt_BR: Você tem certeza que deseja deletar todos os posts deste IP?

en: Are you sure you want to delete this file?
pt_BR: Tem certeza que quer deletar esse arquivo?

en: Are you sure you want to delete this?
pt_BR: Você tem certeza que deseja deletar isto?

en: Are you sure you want to demote yourself?
pt_BR: Tem certeza que quer se rebaixar?

en: Are you sure you want to do that?
pt_BR: Tem certeza de que quer fazer isso?

en: Are you sure you want to spoiler this file?
pt_BR: Você tem certeza de que quer tornar o arquivo spoiler?

en: Ban
pt_BR: Banir

en: Ban & Delete
pt_BR: Banir & Deletar

en: Ban appeal not found!
pt_BR: Apelo do banimento não encontrado!

en: Ban appeals
pt_BR: Apelos a banimento

en: Ban list
pt_BR: Lista de bans

en: Banned!
pt_BR: Banido!

en: Banned?
pt_BR: Banido?

en: Bans
pt_BR: Expulsões

en: Body
pt_BR: Mensagem

en: Can't build the RecentPosts theme, because there are no boards to be fetched.
pt_BR: Não posso construir o tema RecentPosts porque não há board algum para ser utilizado.

en: Cannot open themes directory; check permissions.
pt_BR: Não é possivel abrir diretorio de temas; reveja suas permissões.

en: Change password
pt_BR: Mudar senha

en: Click to proceed to
pt_BR: Clique para prosseguir à

en: Comment
pt_BR: Comentar

en: Config editor
pt_BR: Editor de configurações

en: Configuration
pt_BR: Configuração

en: Configuring theme: %s
pt_BR: Configurando tema: %s

en: Confirm action
pt_BR: Confirmar ação

en: Continue
pt_BR: Prosseguir

en: Could not auto-orient image!
pt_BR: Não foi possível auto-orientar a imagem!

en: Could not find current version! (Check .installed)
pt_BR: Não foi possivel encontrar a versão atual! (Cheque o .installed)

en: Could not strip EXIF metadata!
pt_BR: Não foi possível extrair os metadados EXIF!

en: Couldn't make sense of the URL of the video you tried to embed.
pt_BR: Não foi possivel processar a URL do video que você tentou integrar.

en: Couldn't open board after creation.
pt_BR: Não foi possivel abrir a board após a criação.

en: Create new board
pt_BR: Criar nova board

en: Create user
pt_BR: Criar usuário

en: Creation date
pt_BR: Data de criação

en: Currently editing raw HTML.
pt_BR: Editando em HTML puro.

en: Database error:
pt_BR: Erro no banco de dados:

en: Date
pt_BR: Data

en: Debug: Recent posts
pt_BR: Debug: Mensagens recentes

en: Delete
pt_BR: Deletar

en: Delete Post
pt_BR: Deletar Mensagem

en: Delete all posts by IP
pt_BR: Deletar todos os posts do IP

en: Delete all posts by IP across all boards
pt_BR: Deletar todos os posts deste IP em todas as boards

en: Delete file
pt_BR: Deletar arquivo

en: Delete forever
pt_BR: Deletar permanentemente

en: Delete user
pt_BR: Deletar usuário

en: Demote
pt_BR: Rebaixar

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Discard abuse report
pt_BR: Descartar denúncia

en: Discard all abuse reports by this IP address
pt_BR: Descartar todas denúncias deste IP

en: Don't show my flag
pt_BR: Não mostre meu sinal

en: Duration
pt_BR: Duração

en: Edit board
pt_BR: Editar board

en: Edit markup instead?
pt_BR: Editar markup em vez disso?

en: Edit post
pt_BR: Editar mensagem

en: Edit raw HTML instead?
pt_BR: Editar em HTML puro em vez disso?

en: Edit user
pt_BR: Editar usuário

en: Email
pt_BR: E-mail

en: Embed
pt_BR: Inserir

en: Error
pt_BR: Erro

en: Error information
pt_BR: Informações do erro

en: Expired
pt_BR: Expirado

en: Expires
pt_BR: Expira em

en: Failed to redraw image!
pt_BR: Falha ao redesenhar a imagem!

en: Failed to resize image!
pt_BR: Falha ao redimensionar a imagem!

en: File
pt_BR: Arquivo

en: File:
pt_BR: Arquivo:

en: Flag
pt_BR: Sinalizar

en: Flags
pt_BR: Sinalizações

en: Flood detected; Post discarded.
pt_BR: Flood detectado; Sua mensagem foi descartada.

en: From
pt_BR: De

en: Go back
pt_BR: Voltar

en: Go to top
pt_BR: Vá para o topo

en: Group
pt_BR: Grupo

en: IP address
pt_BR: Endereço de IP

en: IP address notes
pt_BR: Notas de IP

en: IP address/mask
pt_BR: Endereço de IP/mascara

en: Image size
pt_BR: Tamanho da imagem

en: Impossible to move thread; there is only one board.
pt_BR: Impossivel de mover o tópico; Só existe uma board.

en: Impossible to promote/demote user.
pt_BR: Impossível promover/rebaixar usuário.

en: Install
pt_BR: Instalar

en: Installed theme: %s
pt_BR: Tema instalado: %s

en: Invalid board!
pt_BR: Board inválida!

en: Invalid flag selection!
pt_BR: Seleção inválida de sinalização!

en: Invalid image.
pt_BR: Imagem inválida.

en: Invalid security token! Please go back and try again.
pt_BR: Token de segurança inválido! Retorne e tente novamente

en: Invalid username and/or password.
pt_BR: Login e/ou senha inválido(s).

en: Invalid username and/or password. Your user may have been deleted or changed.
pt_BR: Login e/ou senha inválido(s). Seu login deve ter sido mudado ou removido.

en: Invalid webm uploaded.
pt_BR: Webm inválido.

en: Invalid/malformed cookies.
pt_BR: Cookies inválidos ou mal formados.

en: It is still pending
pt_BR: Ele ainda está pendente

en: Large
pt_BR: Médio

en: Last 1 Post | Last %count% Posts
pt_BR[0]: Ultima mensagem
pt_BR[1]: Últimas %count% Mensagens

en: Last action
pt_BR: Ultima ação

en: Last reply
pt_BR: Última resposta

en: Leave shadow thread
pt_BR: Deixar um tópico cópia

en: Length
pt_BR: Tamanho

en: Lock
pt_BR: Trancar

en: Lock thread
pt_BR: Trancar tópico

en: Logout
pt_BR: Sair

en: Lurk some more before posting.
pt_BR: Lurke mais antes de postar.

en: MIME type detection XSS exploit (IE) detected; post discarded.
pt_BR: Exploit XSS do tipo MIME (IE) detectado; mensagem descartada.

en: Make thread not sticky
pt_BR: Despinar tópico

en: Make thread sticky
pt_BR: Pinar tópico

en: Manage themes
pt_BR: Administrar temas

en: Manage users
pt_BR: Administrar usuários

en: Maximum file size: %maxsz% bytes<br>Your file's size: %filesz% bytes
pt_BR: Tamanho maximo de arquivos: %maxsz% bytes<br>O tamanho do seu arquivo: %filesz% bytes

en: Message
pt_BR: Mensagem

en: Messages
pt_BR: Mensagens

en: Moderation log
pt_BR: Log da moderação

en: Move reply
pt_BR: Mover resposta

en: Move reply to another board
pt_BR: Mover resposta para outra board

en: Move thread
pt_BR: Mover tópico

en: Move thread to another board
pt_BR: Mover tópico para outra board

en: Moved to %s.
pt_BR: Movido para %s.

en: Name
pt_BR: Nome

en: New Ban
pt_BR: Nova Expulsão

en: New PM for
pt_BR: Nova MP para

en: New Reply
pt_BR: Responder

en: New Topic
pt_BR: Novo tópico

en: New ban
pt_BR: Novo ban

en: New board
pt_BR: Nova board

en: New note
pt_BR: Nova nota

en: New post
pt_BR: Nova mensagem

en: New user
pt_BR: Novo usuário

en: News
pt_BR: Noticias

en: Next
pt_BR: Proximo

en: No
pt_BR: Não

en: No results.
pt_BR: Sem resultados.

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Note
pt_BR: Nota

en: Noticeboard
pt_BR: Quadro de noticias

en: Or URL
pt_BR: Ou URL

en: Other
pt_BR: Outro

en: PM
pt_BR: MP

en: PM inbox
pt_BR: Entrada de MP

en: Page not found.
pt_BR: Pagina não encontrada.

en: Password
pt_BR: Senha

en: Phrase:
pt_BR: Frase:

en: Post ID
pt_BR: ID do post

en: Post deletion is not allowed!
pt_BR: Exclusão de post não permitida!

en: Post news entry
pt_BR: Postar nova notícia

en: Post search is disabled
pt_BR: A pesquisa de mensagens está desativada.

en: Post to noticeboard
pt_BR: Postar no quadro de notícias

en: Post too long. Click <a href="%s">here</a> to view the full text.
pt_BR: Mensagem muito longa. Clique <a href="%s">aqui</a> para ver o texto completo.

en: Posting mode: Reply
pt_BR: Modo de postagem: Resposta

en: Posts
pt_BR: Mensagens

en: Prevent thread from being bumped
pt_BR: Adicionar limite de bump

en: Previous
pt_BR: Anterior

en: Private message
pt_BR: Mensagem pessoal

en: Promote
pt_BR: Promover

en: Query too broad.
pt_BR: Pesquisa pouco especifica.

en: Random
pt_BR: Aleatório

en: Raw HTML
pt_BR: HTML Puro

en: Reason
pt_BR: Motivo

en: Rebuild
pt_BR: Reconstruir

en: Rebuilt theme: %s
pt_BR: Reconstruir tema: %s

en: Recent posts
pt_BR: Mensagens recentes

en: Reconfigure
pt_BR: Reconfigurar

en: Remove ban
pt_BR: Remover expulsão

en: Reply
pt_BR: Responder

en: Reply count
pt_BR: Contagem de respostas

en: Reply with quote
pt_BR: Responde com quote

en: Report
pt_BR: Denunciar

en: Report date
pt_BR: Data da denúncia

en: Report queue
pt_BR: Fila de denuncias

en: Reported by
pt_BR: Denunciado por

en: Return
pt_BR: Voltar

en: Return to dashboard
pt_BR: Voltar à dashboard

en: Save changes
pt_BR: Salvar alterações

en: Search
pt_BR: Procurar

en: Search is case-insensitive and based on keywords. To match exact phrases, use "quotes". Use an asterisk (*) for wildcard.</p><p style="font-size:8pt;margin:5px">You may apply the following filters to your searches: <strong>id</strong>, <strong>thread</strong>, <strong>subject</strong>, and <strong>name</strong>. To apply a filter, simply add to your query, for example, <em>name:Anonymous</em> or <em>subject:"Some Thread"</em>. Wildcards cannot be used in filters.
pt_BR: A pesquisa diferencia maiúsculas de minúsculas e com base palavras-chave. Para buscar as frases exatas, use "aspas". Use um asterisco (*) para curinga </ p> <p style="font-size:8pt;margin:5px"> Você pode aplicar as seguintes filtros para suas pesquisas:. ID <strong> </ strong>, <strong > linha </ strong>, <strong> sujeito </ strong>, e <strong> nome </ strong>. Para aplicar um filtro, basta adicionar a sua consulta, por exemplo, <em> nome: Anônimo </ em> ou assunto <em>: "Algum Tópico" </ em>. Caracteres especiais não podem ser utilizados em filtros.

en: Search results
pt_BR: Resultados da pesquisa

en: Seen
pt_BR: Visto

en: Select board
pt_BR: Selecionar board

en: Send message
pt_BR: Enviar mensagem

en: Set
pt_BR: Configurar

en: Small
pt_BR: Pequeno

en: Sort by
pt_BR: Ordenar por

en: Spoiler File
pt_BR: Arquivo spoiler

en: Spoiler Image
pt_BR: Imagem Spoiler

en: Spoiler file
pt_BR: Arquivo de spoiler

en: Staff
pt_BR: Equipe

en: Status
pt_BR: Situação

en: Sticky
pt_BR: Fixar

en: Subject
pt_BR: Assunto

en: Target and source board are the same.
pt_BR: Board alvo e fonte são as mesmas.

en: Target board
pt_BR: Board alvo

en: Target thread
pt_BR: Tópico alvo

en: That ban doesn't exist or is not for you.
pt_BR: Este ban não existe, ou não é pra você.

en: That file <a href="%s">already exists</a> in this thread!
pt_BR: O arquivo <a href="%s">já existe</a> neste tópico!

en: That file <a href="%s">already exists</a>!
pt_BR: O arquivo <a href="%s">já existe</a>!

en: That mod <a href="?/users/%d">already exists</a>!
pt_BR: Este mod <a href="?/users/%d">já existe</a>!

en: That post doesn't exist…
pt_BR: Esse post não existe...

en: That theme doesn't exist!
pt_BR: Este tema não existe!

en: The %s field is required.
pt_BR: O campo %s é necessário.

en: The %s field was invalid.
pt_BR: O campo %s é inválido.

en: The %s field was too long.
pt_BR: O campo %s é longo demais.

en: The body was too long.
pt_BR: O corpo do texto é longo demais.

en: The body was too short or empty.
pt_BR: O corpo do texto é pequeno demais ou inexistente.

en: The file was too big.
pt_BR: Seu arquivo é grande demais.

en: The server failed to handle your upload.
pt_BR: O servidor não conseguiu processar seu upload.

en: The uploaded webm contains an audio or another type of additional stream.
pt_BR: O webm contém um áudio ou outro tipo de stream adicional.

en: The uploaded webm is longer than
pt_BR: O webm é maior que

en: Themes directory doesn't exist!
pt_BR: Diretório de temas não existe!

en: There are no active bans.
pt_BR: Não existem expulsões ativas.

en: There are no boards to search!
pt_BR: Não tenho boards para procurar!

en: There are no reports.
pt_BR: Não há denúncias no momento.

en: There are no themes available.
pt_BR: Não há temas disponíveis.

en: There is already a %s board.
pt_BR: A board %s já existe.

en: There is already a pending appeal for this ban.
pt_BR: Já existe um apelo pendente a este ban.

en: There was a problem processing your webm.
pt_BR: Houve um problema no processamento do seu webm.

en: Thread has reached its maximum image limit.
pt_BR: O tópico alcançou o limite máximo de imagens

en: Thread has reached its maximum reply limit.
pt_BR: O tópico atingiu o limite de respostas.

en: Thread locked. You may not reply at this time.
pt_BR: Tópico trancado, você não pode responde-lo.

en: Thread specified does not exist.
pt_BR: O tópico especificado não existe..

en: Thumbnail
pt_BR: Miniatura

en: Time
pt_BR: Tempo

en: Too many cites; post discarded.
pt_BR: Citações demais; Post descartado.

en: Too many cross-board links; post discarded.
pt_BR: Links entre boards demais; Post descartado.

en: Too many links; flood detected.
pt_BR: Links demais; Flood detectado.

en: Type
pt_BR: Tipo

en: USER WAS BANNED FOR THIS POST
pt_BR: O USUÁRIO FOI BANIDO POR ESTA MENSAGEM

en: Unban selected
pt_BR: Remover bans selecionados

en: Uninstall
pt_BR: Desinstalar

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Unknown file extension.
pt_BR: Extenção de arquivo desconhecida.

en: Unlock thread
pt_BR: Destrancar tópico

en: Unoriginal content!
pt_BR: Conteudo não original!

en: Unoriginal content! You have been muted for %d seconds.
pt_BR: Conteudo não original! Você está impedido de postar por %d segundos.

en: Unrecognized file size determination method.
pt_BR: Método de determinação de tamanho de arquivo não reconhecido.

en: Unsupported file format:
pt_BR: Formato de arquivo não aceito:

en: Unsupported image format.
pt_BR: Formato de arquivo não aceito

en: Update
pt_BR: Atualizar

en: Use theme
pt_BR: Usar tema

en: User account
pt_BR: Conta de usuário

en: Username
pt_BR: Usuário

en: Verification
pt_BR: Verificação

en: Version
pt_BR: Versão

en: Very small
pt_BR: Muito pequeno

en: View All
pt_BR: Ver todos

en: View all noticeboard entries
pt_BR: Ver todas as noticias do quadro de noticias

en: View more logs for this user.
pt_BR: Ver mais logs deste usuário.

en: Wait a while before searching again, please.
pt_BR: Aguarde um momento antes de pesquisar novamente, por favor.

en: Wrong password…
pt_BR: Senha incorreta…

en: Yes
pt_BR: Sim

en: You appealed this ban on
pt_BR: Você apelou seu ban as

en: You are banned! ;_;
pt_BR: Você está banido! ;_;

en: You are muted! Expires in %d seconds.
pt_BR: Você está impedido de postar! Expira em %d segundos.

en: You are not a mod…
pt_BR: Você não é mod…

en: You are not banned.
pt_BR: Você não está banido.

en: You are only allowed to unban %s users at a time. You tried to unban %u users.
pt_BR: Você só tem permissão para retirar o ban de %s usuários por vez, e você tentou retirar o ban de %u usuários.

en: You are probably seeing this message because Javascript being disabled. This is a necessary security measure to prevent CSRF attacks.
pt_BR: Você provavelmente está vendo esta mensagem porque seu Javascript está desativado. Esta é uma medida de segurança necessária para evitar ataques CSRF.

en: You can't report that many posts at once.
pt_BR: Você não pode denunciar tantas mensagens ao mesmo tempo.

en: You cannot appeal a ban of this length.
pt_BR: Você não pode apelar um ban desta duração.

en: You cannot appeal this ban again.
pt_BR: Você não pode apelar novamente.

en: You didn't make a post.
pt_BR: Você não escreveu uma mensagem.

en: You didn't select anything to delete.
pt_BR: Você não selecionou nada para deletar.

en: You didn't select anything to report.
pt_BR: Você não selecionou nada para denunciar.

en: You don't have permission to do that.
pt_BR: Você não tem permissão para fazer isso.

en: You have attempted to upload too many images!
pt_BR: Você tentou fazer upload de muitas imagens!

en: You have been banned from
pt_BR: Você foi banido de

en: You have been muted for unoriginal content.
pt_BR: Você foi silenciado por conteúdo repetido.

en: You have submitted the maximum number of ban appeals allowed. You may not appeal this ban again.
pt_BR: Você excedeu o limite de apelos. Você não pode apelar por este ban novamente.

en: You last appealed this ban on
pt_BR: Seu ultimo apelo deste banimento foi no

en: You look like a bot.
pt_BR: Você não parece humano.

en: You may appeal this ban again. Please enter your reasoning below.
pt_BR: Você ainda pode apelar por esta banimento. Digite abaixo suas razões para recorrer.

en: You may appeal this ban. Please enter your reasoning below.
pt_BR: Você pode apelar por este banimento. Digite seus motivos abaixo.

en: You must upload an image.
pt_BR: Você deve fazer upload de uma imagem.

en: You seem to have mistyped the verification.
pt_BR: Você errou o codigo de verificação.

en: You submitted an appeal for this ban on
pt_BR: Você enviou um apelo para que este banimento as

en: You were banned for the following post on
pt_BR: Você foi banido pela seguinte mensagem as

en: You were banned from
pt_BR: Você foi banido da

en: You were banned! ;_;
pt_BR: Você foi banido! ;_;

en: You'll have to wait another %s before deleting that.
pt_BR: Você terá que esperar %s segundos antes de deletar isso.

en: Your IP address is
pt_BR: Seu endereço de IP é

en: Your IP address is listed in %s.
pt_BR: Seu IP está listado em %s.

en: Your ban was filed on
pt_BR: Sua expulsão foi feita as

en: Your browser didn't submit an input when it should have.
pt_BR: Seu browser não enviou nada, quando ele deveria.

en: Your browser sent an invalid or no HTTP referer.
pt_BR: Seu browser enviou um referial HTTP inválido ou não enviou o referencial.

en: Your code contained PHP syntax errors. Please go back and correct them. PHP says:
pt_BR: Seu código contém erros de sintaxe PHP. Por favor volte e corrija-os. PHP diz:

en: Your request looks automated; Post discarded.
pt_BR: Sua requisição parece automatizada; Mensagem descartada.

en: all boards
pt_BR: todas as boards

en: and
pt_BR: e

en: and it was denied.
pt_BR: e foi negado.

en: and it was denied. You may not appeal this ban again.
pt_BR: e foi rejeitado. Você não pode apelar esta expulsão novamente.

en: at
pt_BR: em

en: by
pt_BR: por

en: day | days
pt_BR[0]: dia
pt_BR[1]: dias

en: delete
pt_BR: deletar

en: deleted?
pt_BR: deletado?

en: edit
pt_BR: editar

en: exiftool failed!
pt_BR: falha na exiftool!

en: expires
pt_BR: expira

en: for an unspecified reason.
pt_BR: por um motivo não especificado.

en: for the following reason:
pt_BR: pelo seguinte motivo:

en: from now, which is on
pt_BR: por hora, que é as

en: has since expired. Refresh the page to continue.
pt_BR: expirou desde então. recarregue a pagina para continuar.

en: hidden
pt_BR: oculto

en: hour | hours
pt_BR[0]: hora
pt_BR[1]: horas

en: locks thread; replies to it with a link.
pt_BR: tranca a thread; Responde-a com um link.

en: log
pt_BR: registro

en: minute | minutes
pt_BR[0]: segundos
pt_BR[1]: minutos

en: never
pt_BR: nunca

en: new; optional
pt_BR: Novo; opcional

en: no reason
pt_BR: sem razão especificada

en: no subject
pt_BR: sem assunto

en: none
pt_BR: nenhum

en: omitted. Click reply to view.
pt_BR: omitidas. Clique em responder para visualizar.

en: public; attached to post
pt_BR: público; anexado à mensagem

en: remove
pt_BR: remover

en: second | seconds
pt_BR[0]: segundos
pt_BR[1]: segundos

en: week | weeks
pt_BR[0]: semana
pt_BR[1]: semanas

en: will not expire
pt_BR: não vai expirar

en: year | years
pt_BR[0]: ano
pt_BR[1]: anos
