vichan - en to de_DE translation catalogue (260 entries)

en: %d result in | %d results in
de_DE[0]: %d Ergebniss in
de_DE[1]: %d Ergebnisse in

en: (For file deletion.)
de_DE: (zum Löschen von Posts, optional)

en: (No news to show.)
de_DE: (Nichts neues)

en: (Search is case-insensitive and based on keywords. To match exact phrases, use "quotes". Use an asterisk (*) for wildcard.)
de_DE: (Suche beinhaltet Groß- und Kleinschreibung. Um genauere Suchergebnisse zu erhalten benutze "Anführungszeichen" und (*) als Platzhalter.)

en: (or subnet)
de_DE: (oder Subnetz)

en: 1 image reply | %count% image replies
de_DE[0]: 1 Bild
de_DE[1]: %count% Bilder

en: 1 post | %count% posts
de_DE[0]: 1 Post
de_DE[1]: %count% Posts

en: 1 reply | %count% replies
de_DE[0]: 1 Antwort
de_DE[1]: %count% Antworten

en: Action
de_DE: Aktion

en: Actions
de_DE: Aktion

en: Active
de_DE: Aktiv

en: All trademarks, copyrights, comments, and images on this page are owned by and are the responsibility of their respective parties.
de_DE: Alle Warenzeichen, Urheberrechte, Kommentare und Bilder auf dieser Seite sind Eigentum und in der Verantwortung der jeweiligen Parteien.

en: Allow thread to be bumped
de_DE: Faden darf gestoßen werden

en: An error has occured.
de_DE: Ein Fehler ist aufgetreten

en: Anti-spam
de_DE: Anti Spam

en: Appeal reason
de_DE: Beschwerdegrund

en: Appeal time
de_DE: Beschwerdedauer

en: Are you sure you want to delete all posts by this IP address?
de_DE: Bist du sicher dass du alle Posts dieser IP löschen willst?

en: Are you sure you want to delete this file?
de_DE: Bist du sicher dass du diese Datei löschen willst?

en: Are you sure you want to delete this?
de_DE: Bist du sicher dass du das löschen willst?

en: Are you sure you want to demote yourself?
de_DE: Bist du sicher dass du dich selber degradieren willst?

en: Are you sure you want to spoiler this file?
de_DE: Bist du sicher das du diese Datei spoilern willst?

en: Ban
de_DE: Bannen

en: Ban & Delete
de_DE: Bannen & Löschen

en: Ban appeal not found!
de_DE: Bannbeschwerde nicht gefunden!

en: Ban appeals
de_DE: Bannbeschwerden

en: Ban list
de_DE: Bannliste

en: Banned!
de_DE: Gebannt!

en: Banned?
de_DE: Gebannt?

en: Bans
de_DE: Banns

en: Board
de_DE: Brett

en: Boards
de_DE: Bretter

en: Body
de_DE: Text

en: Cannot open themes directory; check permissions.
de_DE: Themenkatalog kann nicht geöffnet werden; überprüfe deine Berechtigungen.

en: Change password
de_DE: Passwort ändern

en: Comment
de_DE: Kommentar

en: Config editor
de_DE: Einstellungen

en: Configuration
de_DE: Konfiguration

en: Confirm action
de_DE: Bestätigungsaktion

en: Continue
de_DE: Fortfahren

en: Could not find current version! (Check .installed)
de_DE: Die aktuelle Version wurde nicht gefunden! (Überprüfe .installed)

en: Couldn't make sense of the URL of the video you tried to embed.
de_DE: Es macht keinen Sinn diese Video-URL einzubetten.

en: Couldn't open board after creation.
de_DE: Brett kann nicht geöffnet werden.

en: Create new board
de_DE: Neues Brett erstellen

en: Dashboard
de_DE: Übersicht

en: Database error:
de_DE: Datenbankfehler:

en: Date
de_DE: Datum

en: Delete
de_DE: Löschen

en: Delete Post
de_DE: Post löschen

en: Delete all posts by IP
de_DE: Alle Posts dieser IP löschen

en: Delete file
de_DE: Datei löschen

en: Demote
de_DE: Degradieren

en: Duration
de_DE: Dauer

en: Edit board
de_DE: Brett ändern

en: Edit post
de_DE: Post editieren

en: Edit user
de_DE: User editieren

en: Embed
de_DE: Eingebettet

en: Error
de_DE: Fehler

en: Error information
de_DE: Fehlerinformationen

en: Expired
de_DE: Ausgelaufen

en: Expires
de_DE: Auslauf

en: Failed to redraw image!
de_DE: Bild kann nicht neu generiert werden!

en: Failed to resize image!
de_DE: Größe des Bildes kann nicht geändert werden!

en: File
de_DE: Datei

en: File:
de_DE: Datei:

en: Flags
de_DE: Länderflaggen

en: Flood detected; Post discarded.
de_DE: Spam-Flut erkannt; Post abewehrt.

en: Go back
de_DE: Geh zurück

en: IP address
de_DE: IP-Adresse

en: IP address notes
de_DE: IP-Adressen-Noziz

en: IP address/mask
de_DE: IP-Adresse/Maske

en: Impossible to move thread; there is only one board.
de_DE: Verschieben nicht möglich; nur ein Brett vorhanden.

en: Impossible to promote/demote user.
de_DE: Fördern/degradieren des Users nicht möglich.

en: Installed theme: %s
de_DE: Installiertes Theme: %s

en: Invalid board!
de_DE: Fehlendes Brett!

en: Invalid image.
de_DE: Ungültiges Bild.

en: Invalid security token! Please go back and try again.
de_DE: Falsche Sicherheitszeichen! Bitte gehe zurück und probiere es erneut!

en: Invalid username and/or password.
de_DE: Falscher Nutzername und/oder Passwort.

en: Invalid username and/or password. Your user may have been deleted or changed.
de_DE: Falscher Nutzername und/oder Passwort. Vielleicht hat sich ihr Benutzer geändert.

en: Invalid/malformed cookies.
de_DE: Ungültige Cookies.

en: It is still pending
de_DE: Antwort steht noch aus

en: Last 1 Post | Last %count% Posts
de_DE[0]: Letzter Post
de_DE[1]: Letzten %count% Posts

en: Last action
de_DE: Letzte Aktion

en: Length
de_DE: Länge

en: Lock
de_DE: Geschloßen

en: Lock thread
de_DE: Faden schließen

en: Logout
de_DE: Ausloggen

en: Lurk some more before posting.
de_DE: Lauer meer bevor du pfostierst

en: Make thread not sticky
de_DE: Faden nicht mehr anpinnen

en: Make thread sticky
de_DE: Faden anpinnen

en: Manage themes
de_DE: Themen-Manager

en: Manage users
de_DE: Userübersicht

en: Maximum file size: %maxsz% bytes<br>Your file's size: %filesz% bytes
de_DE: Maximale Dateigröße: %maxsz% bytes<br>Deine Dateigröße: %filesz% bytes

en: Message
de_DE: Nachricht

en: Messages
de_DE: Nachrichten

en: Moderation log
de_DE: Mod-Log

en: Move reply
de_DE: Antwort verschieben

en: Move reply to another board
de_DE: Antwort in ein anderes Brett verschieben

en: Move thread
de_DE: Faden verschieben

en: Move thread to another board
de_DE: Faden in anderes Brett verschieben

en: New Ban
de_DE: Neuer Bann

en: New PM for
de_DE: Neue PN an

en: New Reply
de_DE: Neue Antwort

en: New Topic
de_DE: Neuer Faden

en: New ban
de_DE: Neuer Bann

en: New board
de_DE: Neues Brett

en: New note
de_DE: Neue Notiz

en: New post
de_DE: Neue Posts

en: New user
de_DE: Neuer User

en: News
de_DE: Neuigkeiten

en: Next
de_DE: Nächstes

en: No
de_DE: Nein

en: No results.
de_DE: Keine Ergebnisse

en: Note
de_DE: Notiz

en: Noticeboard
de_DE: Informationen

en: Or URL
de_DE: oder URL

en: Other
de_DE: Andere

en: PM
de_DE: PN

en: PM inbox
de_DE: PNs

en: Page not found.
de_DE: Seite nicht gefunden.

en: Password
de_DE: Passwort

en: Phrase:
de_DE: Phrase

en: Post news entry
de_DE: Neuigkeiten-Beitrag posten

en: Post search is disabled
de_DE: Post-Suche nicht erlaubt

en: Post to noticeboard
de_DE: In die Neuigkeiten posten

en: Post too long. Click <a href="%s">here</a> to view the full text.
de_DE: Post zu lang. Klicke <a href="%s">hier</a> um alles anzuzeigen.

en: Posting mode: Reply
de_DE: Post-Modus: Antworten

en: Prevent thread from being bumped
de_DE: Faden darf nicht gestoßen werden

en: Previous
de_DE: Vorheriges

en: Private message
de_DE: Private Nachricht

en: Promote
de_DE: Hochstufen

en: Query too broad.
de_DE: Anfrage zu groß

en: Raw HTML
de_DE: Roh-HTML

en: Reason
de_DE: Grund

en: Rebuild
de_DE: wiederherstellen

en: Recent posts
de_DE: Letzte Posts

en: Remove ban
de_DE: Bann entfernen

en: Reply
de_DE: Antwort

en: Report
de_DE: Melden

en: Report queue
de_DE: Gemeldete Posts

en: Return
de_DE: Zurück

en: Return to dashboard
de_DE: Zurück zur Übersicht

en: Search
de_DE: Suche

en: Search results
de_DE: Suchergebnisse

en: Seen
de_DE: Gesehen

en: Set
de_DE: übernehmen

en: Spoiler File
de_DE: Datei spoilern

en: Spoiler Image
de_DE: Bilder spoilern

en: Staff
de_DE: Personal

en: Sticky
de_DE: Pinn

en: Subject
de_DE: Betreff

en: Target and source board are the same.
de_DE: Quell- und Zielbrett sind das selbe.

en: That ban doesn't exist or is not for you.
de_DE: Dieser Bann existiert nicht oder ist nicht für dich bestimmt.

en: That file <a href="%s">already exists</a> in this thread!
de_DE: Diese Datei <a href="%s">existiert bereits</a> in diesem Faden!

en: That file <a href="%s">already exists</a>!
de_DE: Diese Datei <a href="%s">existiert bereits</a>!

en: That mod <a href="?/users/%d">already exists</a>!
de_DE: Der Mod <a href="?/users/%d">existiert bereits</a>!

en: That post doesn't exist…
de_DE: Dieser Post existiert nicht...

en: That theme doesn't exist!
de_DE: Dieses Theme existiert nicht

en: The %s field is required.
de_DE: Das Feld %s darf nicht leer bleiben.

en: The %s field was invalid.
de_DE: Das Feld %s beinhaltet einen Fehler.

en: The %s field was too long.
de_DE: Das %s Feld war zu lang.

en: The body was too long.
de_DE: Text zu lang.

en: The body was too short or empty.
de_DE: Text zu kurz oder leer.

en: The file was too big.
de_DE: Die Datei ist zu groß.

en: The server failed to handle your upload.
de_DE: Der Server kann nicht mit der hochgeladenen Datei umgehen.

en: Themes directory doesn't exist!
de_DE: Themenkatalog existiert nicht!

en: There are no active bans.
de_DE: Zurzeit gibt es keine Banns

en: There are no boards to search!
de_DE: Keine Bretter zum suchen vorhanden!

en: There are no reports.
de_DE: Keine Meldungen

en: There is already a %s board.
de_DE: Ein %s-Brett existiert bereits.

en: There is already a pending appeal for this ban.
de_DE: Es gibt bereits eine Beschwerde für diesen Bann

en: Thread ID
de_DE: Faden-ID

en: Thread has reached its maximum image limit.
de_DE: Der Faden hat die maximale Anzahl an Bildern erreicht.

en: Thread has reached its maximum reply limit.
de_DE: Der Faden hat die maximale Anzahl an Posts erreicht.

en: Thread locked. You may not reply at this time.
de_DE: Faden geschloßen. Posten ist zur Zeit nicht möglcih

en: Thread specified does not exist.
de_DE: Der angegebene Faden existiert nicht.

en: Time
de_DE: Zeit

en: Too many cites; post discarded.
de_DE: Zu viele Zitate; Spam-Flut erkannt.

en: Too many links; flood detected.
de_DE: Zu viele Verlinkungen; Spam-Flut erkannt.

en: Type
de_DE: Typ

en: USER WAS BANNED FOR THIS POST
de_DE: USER WURDE FÜR DIESEN POST GEBANNT

en: Unban selected
de_DE: Gewählte User unbannen

en: Unknown
de_DE: Unbekannt

en: Unknown file extension.
de_DE: Unbekannte Dateiendung.

en: Unlock thread
de_DE: Faden aufmachen

en: Unoriginal content!
de_DE: Unorigineller Inhalt!

en: Unoriginal content! You have been muted for %d seconds.
de_DE: Unorigineller Inhalt! Du wurdest für %d Sekunden auf stumm geschaltet.

en: Unsupported file format:
de_DE: Dateiformat nicht erlaubt:

en: Unsupported image format.
de_DE: Dateiformat nicht erlaubt.

en: User account
de_DE: User-Account

en: Username
de_DE: Nutzername

en: Verification
de_DE: Captcha

en: View All
de_DE: Alle anzeigen

en: View all noticeboard entries
de_DE: Alle Neuigkeiten anzeigen

en: Wait a while before searching again, please.
de_DE: Bitte warte kurz bevor du erneut suchst.

en: Wrong password…
de_DE: Falsches Passwort.

en: Yes
de_DE: Ja

en: You appealed this ban on
de_DE: Du beschwertest dich über diesen Bann am

en: You are banned! ;_;
de_DE: Zugang gesperrt. ;_;

en: You are muted! Expires in %d seconds.
de_DE: Du bist noch %d Sekunden auf stumm geschaltet.

en: You are not a mod…
de_DE: Du bist kein Mod.

en: You are not banned.
de_DE: Du bist nicht gebannt.

en: You are only allowed to unban %s users at a time. You tried to unban %u users.
de_DE: Du darfst maximal %s User zur gleichen Zeit unbannen. Du wolltest %u User unbannen..

en: You can't report that many posts at once.
de_DE: Du kannst nicht so viele Posts auf ein mal melden.

en: You cannot appeal a ban of this length.
de_DE: Du darfst keinen Bann mit dieser Dauer aussprechen

en: You cannot appeal this ban again.
de_DE: Du kannst diesen Bann nicht erneut beschweren

en: You didn't make a post.
de_DE: Du hast nicht gepostet.

en: You didn't select anything to delete.
de_DE: Du hast nichts zum löschen ausgewählt.

en: You didn't select anything to report.
de_DE: Du hast nichts zum melden ausgwählt.

en: You don't have permission to do that.
de_DE: Du hast nicht die Berechtigung das zu tun.

en: You have been banned from
de_DE: Die Sperrung gilt auf

en: You have been muted for unoriginal content.
de_DE: Du wurdest für unorginellen Inhalt stumm gestellt

en: You have submitted the maximum number of ban appeals allowed. You may not appeal this ban again.
de_DE: Du hast die maximale Anzahl an Bannbeschwerden eingereicht. Du kannst dich nicht noch mal über diesen Bann beschweren.

en: You last appealed this ban on
de_DE: Du hast dich zuletzt über diesen Bann beschwert am

en: You look like a bot.
de_DE: Du bist wie ein Bot

en: You may appeal this ban again. Please enter your reasoning below.
de_DE: Du kannst dich noch mal über diesen Bann beschweren. Bitte nenne hier deinen Grund.

en: You may appeal this ban. Please enter your reasoning below.
de_DE: Du kannst dich über diesen Bann beschweren. Bitte nenne hier deinen Grund.

en: You must upload an image.
de_DE: Du musst ein Bild hochladen

en: You seem to have mistyped the verification.
de_DE: Du hast das Captcha falsch eingegeben.

en: You submitted an appeal for this ban on
de_DE: Du hast bereits eine Beschwerde gegen diesen Bann eingereicht am

en: You were banned for the following post on
de_DE: Du wurdest für den follgenden Post gebannt

en: You were banned from
de_DE: Du wurdest gesperrt

en: You were banned! ;_;
de_DE: Zugang war gesperrt. ;_;

en: You'll have to wait another %s before deleting that.
de_DE: Du musst noch %s warten bevor du das löschen kannst.

en: Your IP address is
de_DE: Deine IP-Adresse lautet

en: Your IP address is listed in %s.
de_DE: Deine IP-Adresse ist aufgeführt in %s.

en: Your ban was filed on
de_DE: Gesperrt seit

en: Your browser didn't submit an input when it should have.
de_DE: Dein Browser übermittelt keine Daten wenn er sollte.

en: Your browser sent an invalid or no HTTP referer.
de_DE: Dein Browser sendet fehlerhafte oder keine HTTP-Referer

en: Your request looks automated; Post discarded.
de_DE: Deine Aktivitäten scheinen automatisiert zu sein; Post abgewehrt.

en: all boards
de_DE: Alle Bretter

en: and
de_DE: und

en: and it was denied.
de_DE: und sie wurde abgelehnt.

en: and it was denied. You may not appeal this ban again.
de_DE: und sie wurde abgelehnt. Du kannst dich nicht noch mal über diesen Bann beschweren.

en: at
de_DE: an

en: by
de_DE: von

en: day | days
de_DE[0]: Tag
de_DE[1]: Tage

en: delete
de_DE: löschen

en: deleted?
de_DE: gelöscht?

en: edit
de_DE: bearbeiten

en: expires
de_DE: läuft ab

en: for an unspecified reason.
de_DE: aus einem unbekannten Grund.

en: for the following reason:
de_DE: aus folgendem Grund:

en: from now, which is on
de_DE: ab jetzt,

en: has since expired. Refresh the page to continue.
de_DE: ist abgelaufen. Lade die Seite neu um fortzfahren.

en: hidden
de_DE: ausgeblendet

en: hour | hours
de_DE[0]: Stunde
de_DE[1]: Stunden

en: log
de_DE: Log

en: minute | minutes
de_DE[0]: Minute
de_DE[1]: Minuten

en: never
de_DE: nie

en: no reason
de_DE: kein Grund

en: no subject
de_DE: Kein Betreff

en: none
de_DE: keine

en: omitted. Click reply to view.
de_DE: nicht angezeigt. (Klicke 'Antworten' zum anzeigen.)

en: public; attached to post
de_DE: öffentlich; angebracht zum posten

en: remove
de_DE: entfernen

en: second | seconds
de_DE[0]: Sekunde
de_DE[1]: Sekunden

en: week | weeks
de_DE[0]: Woche
de_DE[1]: Wochen

en: will not expire
de_DE: unbefristet

en: year | years
de_DE[0]: Jahr
de_DE[1]: Jahre
